Klub Książki: “Badania terenowe nad ukraińskim seksem”

Klub Książki: “Badania terenowe nad ukraińskim seksem”

Klub książki zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu.

Tematem czerwcowej dyskusji będzie książka Oksany Zabużko “Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, wydanej przez wydawnictwo Agora w 1996 roku. Powieść jest zarówno historią miłosną, jaki i wnikliwym studium świadomości postkolonialnej w byłym imperium sowieckim, jednym z najciekawszych w ostatnim dziesięcioleciu. Autorka określiła książkę mianem psychoanalizy narodowej.

Bohaterką książki jest ukraińska poetka i wykładowczyni, która z dystansu amerykańskiego uniwersytetu przygląda się swojej poturbowanej przez historię ojczyźnie. Totalitarna przeszłość zmieniła świadomość Ukraińców, odcisnęła piętno na intymnych relacjach, skazując je na bylejakość i stereotypowość. Bohaterka przygląda się też sobie samej, gdy na jej drodze pojawia się miłość. Teraz kobieta musi stawić czoła przeszłości, własnym ograniczeniom oraz stereotypom.

“Badania nad ukraińskim seksem” to powieść hybryda, napisana długimi (czasem zajmującymi kilkadziesiąt wersów) frazami pełnymi czasowych inwersji, nagłych zwrotów, dygresji, wtrąceń, przetykanymi poezją. Język jest pełen emocji, oddajacy trudność, z jaką bohaterka się zmaga walcząc o siebie, a także obrazujący ogrom pracy, jaką musi wykonać jej zdegradowany mentalnie i kulturowo kraj.

Książka Oksany Zabużko budziła liczne kontrowersje w momencie wydania. Z upływem powieść stała się współczesną klasyką i zapoczątkowały falę nowej literatury pisarek, zwanych „córkami Zabużko”. Do dziś są najchętniej przekładaną, ukraińską powieścią prowokującą do dyskusji o ukraińskich kompleksach i sytuacji kobiet w postsowieckich społeczeństwie.

More:  blog klubu, o książce

Klub ma spotkania online, zaproszenie można uzyskać od Joanny.

by AK

Details

Starts On

June 9, 2023 - 6:00 pm

Ends On

7:30 pm

Event Tags

Book, Polish Language

Venue

Online

United States