Klub Książki: “Ten się śmieje kto ma zęby”

Klub Książki: “Ten się śmieje kto ma zęby”

Klub książki zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu.

LAUREATKA NAGRODY LITERACKIEJ NIKE 2023

Tematem spotkania wrześniowego jest książka Zyty Rudzkiej  “Ten się śmieje kto ma zęby”  wydana w 2023 r. przez Wadawnictwo W.A.B.

Jest to powieść jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Zyta Rudzka w zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem.

Wera zapewne przejdzie do historii literatury jako jedna z najbardziej wyrazistych, ale i tragicznych postaci kobiecych. Pozornie niewiele w niej czułości, bierze świat za łeb i nawet gdy ten się jej wyrywa, łatwo mu nie odpuszcza. Twardo stąpa po ziemi, wie czego chce i wyłamuje się z klisz i stereotypów. Po śmierci męża dżokeja, z którym przeżyła całe życie od dostatku do biedy, Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Trudno o dobre buty dla nieboszczyka.

Zyta Rudzka o Werze: „Moja bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety – chciałam oddać im głos”

Recenzje

„Rudzka jest w polskiej literaturze zjawiskiem wyjątkowym. Zdania w jej nowej powieści tną jak noże, narzucają rytm lektury tak, że z impetem wchodzimy w monolog wdowy po dżokeju. Rudzka w swojej powieści wywraca na nice to, co znamy, i zarządza swoje porządki w zdaniu”. Justyna Sobolewska, „Polityka”

„Niekwestionowanym numerem jeden mijającego roku jest dla mnie powieść Zyty Rudzkiej”. Bernadetta Darska

„Powieść roku! Napisała ją Zyta Rudzka. Już jej tytuł jest intrygujący: „Ten się śmieje, kto ma zęby”. A reszta jest odważna, zaskakująca i porywająca”. Leszek Bugajski, “Wprost”

„Ależ świetna jest ta nowa Rudzka. Napisanie takiej postaci to trudna sztuka. Trzeba przykuć uwagę czytelnika czymś innym niż sympatią; zaryzykować jego niechęć, zmieszanie, zarzuty promowania niezdrowych wzorców. Nie bać się niedopowiedzeń czy narracyjnych luk. Pisać bezczelnie, obok kanonu, oczekiwań i trendów. Niewielu się to uda. Rudzkiej znów się udało”. Emilia Dłużewska, „Gazeta Wyborcza”

„Rudzka ma własne miejsce na mapie nowej polskiej prozy, a od koleżanek i kolegów po fachu dzieli ją całkiem spory dystans. Jest też rzadkim przykładem prozaiczki, która uprawia twórczość autotematyczną, łącząc fabuły kolejnych utworów w złożony projekt artystyczny. Z tego względu może najlepiej po prostu czytać Zytę Zytą. Na szczęście mamy z czego wybierać”. Joanna Piechura, „Dwutygodnik”

More:  blog klubu

Klub ma spotkania online, zaproszenie można uzyskać Anny

by AK

Details

Starts On

November 10, 2023 - 6:00 pm

Ends On

7:30 pm

Event Tags

Book, Polish Language

Venue

Online

United States