Klub Książki: “Sydonia. Słowo się rzekło”

Klub Książki: “Sydonia. Słowo się rzekło”

Klub książki zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w dyskusji.

Marcowe spotkanie klubu książki poświęcone jest dyskusji na temat książki „Sydonia. Słowo się rzekło”, napisanej przez wybitną pisarkę Elżbietę Cherezińską. Autorka, bazując na starych dokumentach, rekonstruuje historię Sydonii von Bork, szlachcianki należącej do najstarszego rodu szlacheckiego Pomorza, żyjącej w Księstwie Pomorskim na przełomie XVI i XVII wieku. Region ten przeżywał w tym czasie swój złoty wiek, a fala polowań na czarownice przetaczała się przez Europę, nie omijając Szczecina.

W 1620 roku wykonano egzekucję na Sydonii von Bork, oskarżonej o czary, które rzekomo miały uśmiercić panującego księcia. Trwający niemal rok proces stał się wydarzeniem, które poruszało całe Księstwo Pomorskie. Pomimo obrony, w trakcie której odwoływała zeznania uzyskane podczas tortur, ostatecznie przyznała się i została stracona. Jednak po jej śmierci zaczęli umierać kolejno książęta z rodu Gryfitów. Dynastia rodowa Pomorza zniknęła, a księstwo zostało rozszarpane między Szwecję a Brandenburgię. Legenda o klątwie Sydonii, rzuconej na rodzinę Gryfitów, zakorzeniła się w umysłach mieszkańców, twierdzących, że to była zemsta za niedotrzymaną obietnicę.

Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą niesprawiedliwego sądu, czy może awanturniczką, która sama popadła w kłopoty? Kim była ta najbardziej znana pomorska czarownica? I dlaczego o jej rodzie mówiono: “To jest stare jak Bork i diabeł”?

Powieści Cherezińskiej są wyjątkowe, szczególnie dla miłośników historii. Autorka posiada niezwykły dar ukazywania wielowymiarowo kobiet z przeszłości, ich wizerunku w danej epoce oraz relacji z innymi bohaterami. Szczegółowe opisy, dopracowane w najmniejszych szczegółach, pozwalają na uruchomienie wyobraźni.

Rozważania Cherezińskiej skłaniają czytelnika do głębszych refleksji na temat natury czarownictwa, roli, jaką odgrywało ono w społeczeństwie tamtych lat, oraz wpływu, jaki miało na losy jednej z najbardziej znanych kobiet w historii Pomorza. Ta rozbudowana, fascynująca opowieść o Sydonii von Bork stawia na pierwszym planie skomplikowane relacje między władzą, wiarą, a ludzkim strachem, ukazując jednocześnie brutalność i niesprawiedliwość systemu sądowego XVII wieku.

Spotkania klubu są online. Zaproszenie można uzyskać od Anny.

More:  blog klubu Klub Polskiej Książki w Seattle

by AKa

 

 

Details

Starts On

March 8, 2024 - 6:00 pm

Ends On

7:30 pm

Event Tags

Book, History, Polish Language, Women

Venue

Online

United States