Klub Książki: “Chołod”

Klub Książki: “Chołod”

Klub książki zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu.

W maju tematem dyskusji będzie najnowsza książka Szczepana Twardocha „Chołod”, inspirowana polarnymi wyprawami autora. To książka o życiu w Arktyce, na wschodniej Syberii w latach 30. O życiu w państwie Stalina oraz o takich miejscach w Rosji, gdzie o Stalinie nawet nie słyszeli. Do czasu.

Bohaterem powieści jest Konrad Widuch – weteran Wielkiej Wojny, komunista walczący o ploretariacki porządek. Podczas czystek 1937 roku towarzysz Widuch jako „stary bolszewik” zostaje aresztowany, skazany i wysłany do łagru, z którego jednak ucieka. Tak zaczyna się jego podróż przez śniegi, lody i tundrę do maleńskiej osady o nazwie Chołod.

Po rosyjsku “chołod” to chłód, zimno. Taka jet właśnie ta maleńka osada. Życie zgodnie z surowymi prawami przyrody, polowania na zwierzęta polarne, zmagania z naturą… Tutaj właśnie rozczarowany proletariackimi ideami Konrad Widuch odnajduje spokój – z dala od cywilizacji, ludzi tworzących historię… Jednak i tutaj, tak bohatera, jak i tych zagubionych w rosyjskiej tundrze ludzi, dosięgnie historia…

Szczepan Twardoch zabiera czytelnika do świata, który już nie istnieje, który zniknął, pochłonięty, pożarty. Na kartach jego powieści można poczuć jeszcze ten ostatni powiew wolności, wiecznego śniegu i bezkresu północnych oceanów.

More:  blog klubu, o książce

Klub ma spotkania online, zaproszenie można uzyskać od Joanny.

by AK

Details

Starts On

May 12, 2023 - 6:00 pm

Ends On

7:30 pm

Event Tags

Book, Polish Language

Venue

Online

United States