Klub Książki: “Dygot”

Klub Książki: “Dygot”

Klub książki zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w dyskusji. Tematem spotkania grudniowego jest powieść “Dygot” Jacka Małeckiego, opublikowana przez Wydawnictwo SQN w 2015 r.

Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji. Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania.

Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka rzuca klątwę na Jana Łabendowicza za to, że nie udzielił jej pomocy. Niedaleko domu Jana mieszka Bronek Gelda, naznaczony klątwą Cyganki. Wkrótce na świat przychodzi syn Jana, Wiktor, chłopiec o alabastrowej cerze. Wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury. Córeczka Bronka w wieku kilku lat zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.

Losy tych dwóch rodzin połączą na zawsze namiętność, zdrada, miłość i przeznaczenie. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmienców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.

Wielką wartością tej opowieści jest jej osadzenie w konkretnym miejscu i czasie. To przedwojenna i wojenna Polska, która następnie wkracza w mroczny czas stalinizmu, socjalizmu, burzliwego okresu przemian po roku ’89, by dotrzeć do czasów współczesnych. Najważniejsza jest Polska zwyczajnych wsi, małych miast i wielkich metropolii – w każdym z tych okresów. Pierwiatek nadprzyrodzony, charakterystyczny dla książek Małeckiego, stanowi niewielką część fabuły, ale sprawia, że „Dygot” ma w sobie coś z ludowej baśni, która ukazuje świat inny niż ten, który widzimy każdego dnia. To fantastyka w mistycznym, inteligentnym, baśniowym wydaniu, którą to potrafią powołać do życia tylko wielcy pisarze.

“Małecki pisze o polskiej prowincji jak o wojnie, a o ludziach jak o demonach. Znakomita powieść obyczajowa. Nigdy nie polecam książek polskich autorów. Dla Dygotu warto zrobić wyjątek.” – Łukasz Orbitowski

“Dobre. I to bardzo. Po cóż pisać więcej?” – Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia

“Bez wątpienia najlepsza dotąd powieść Małeckiego. Ludzie – żywioły. Życie – zagadka. Przemijanie – suspens. Historia Polski plus historia rodzinna, ale wariacko i poetycko, serdecznie i bezpretensjonalnie.” – Jacek Dukaj

“Dygot to strach przed życiem, przed cierpieniem, przed przyszłością. Dygot to także samo życie. Dlatego Dygot to również tytuł świetnej powieści o życiu, o strachu, o cierpieniu i okrutnych wyrokach losu. I o tym, że nie można się wyrwać z kręgu przeznaczenia. Tak jak nie można się oderwać od lektury.” – Leszek Bugajski, „Wprost”

“Małecki nie musi sięgać po sensacyjne triki, aby przykuć uwagę czytelnika. On po prostu znakomicie opowiada ludzi: ich wewnętrzne napięcia, małe dramaty i codzienne sprawy. Po raz kolejny literatura pokazuje, że najbardziej fascynujące jest zwykłe ludzkie życie.” – Wit Szostak

Spotkania klubu są online. Zaproszenie można uzyskać od Anny.

More:  blog klubu Klub Polskiej Książki w Seattle

by AK

 

 

Details

Starts On

December 8, 2023 - 6:00 pm

Ends On

7:30 pm

Event Tags

Book, History, Polish Language

Venue

Online

United States